Budujemy „Ziemięcice”:-)

Decyzja zapadła na początku września. Zarząd województwa postanowił przyznać pieniądze na budowę Regionalnego Ośrodka Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym. Placówka powstanie w Ziemięcicach w powiecie tarnogórskim. Koszt budowy to 12 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się w październiku tego roku. Zgodnie z planem mają potrwać rok.

Ośrodek to będzie przede wszystkim szkoła. Uczyć będzie się w niej 60 dzieci. Co ważne 24 uczniów będzie dojeżdżało na zajęcia, a 36 zostanie zakwaterowanych w internacie.

Placówka w Ziemięcicach wzorowana jest na rozwiązaniu niemieckiej Fundacji Instytutu Niewidomych Würzburg. Specyfiką ośrodka będzie podział budynku na moduły, każdy przeznaczony dla innego poziomu edukacji – określonej grupy wiekowej i dostosowany do jej rozwoju. Budynki będą dostępne dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wokół ośrodka powstaną także park, boiska sportowe oraz tereny rekreacyjne. Wszystko po to, by objąć dzieci niewidome i niedowidzące z dodatkowymi dysfunkcjami stałą, kompleksową pomocą i towarzyszyć im na każdym etapie rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego. Trzymajcie kciuki. Zaczynamy.ziemięcice

2 thoughts on “Budujemy „Ziemięcice”:-)

  1. Super! Trzymam kciuki. Ciekawi mnie strasznie, jak dobiera się otoczenie, warunki i zajęcia dla dzieci niewidomych i niedowidzących tak, żeby jedne mogły korzystać przede wszystkim ze zmysłów poza wzrokiem, a drugie – żeby nie przestawały stymulować oczu. Bo rozumiem, że jest jakieś rozgraniczenie…? Jak tylko znajdziecie czas, piszcie o codziennych sprawach, radościach i problemach podopiecznych fundacji. Nie wiem jak inni, ale dla mnie najważniejsze są właśnie takie informacje i z wielką chęcią będę o nich czytać.

    Pozdrawiam!

Komentarze są zamknięte.